Odpowiednia dla mnie dieta - pomocy

Witam. Mam 15 lat i 69-70 kg. wagi i 168 cm wzrostu.Chodzę na treningi po 1.5 godziny trzy razy w tygodniu i dochodzą do tego 4 lekcje wf po 45 minut tygodniowo. Do tego przynajmniej jeżdżę raz w tygodniu na basen i pływam jakieś pół godziny. Mimo tego, że nie jem zbyt dużo słodkiego tyję. Chciałabym schudnąć na razie jakieś 5-6 kg. Nie wiem jaką dietę wybrać. Chcę, aby była niezbyt wyszukana no i zdrowa przede wszystkim. Bardzo proszę o przykład diety, która byłaby dla mnie odpowiednia. Pozdrawiam.
15 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Nie powinnaś stosować diety odchudzającej i redukować liczby kalorii, ponieważ Twój organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Staraj się wprowadzić w życie kilka zasad zdrowego odżywiania. Jedz regularnie, najlepiej 4-5 razy dziennie. Możesz starać się wykluczyć z diety słodycze oraz fast foody i gazowane napoje słodzone oraz pić dużo wody mineralnej (codziennie co najmniej 1,5l). Ogranicz białe pieczywo, ziemniaki, makarony, produkty mączne, tłuszcze (masło, margaryny, tłuste mięso, smażone produkty), muesli/płatki (słodzone). Jedz dużo warzyw i owoców, chude mięso i wędliny oraz ryby.

Do diety warto dołączyć aktywność fizyczną. Bardzo dobrze, że ćwiczysz. Nie napisałaś co trenujesz, więc napiszę o ogólnych zasadach, które na pewno dopasujesz do siebie.
Możesz wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, rolki, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie, itp. Przykładowo w postaci treningu aerobowego (wykorzystującego energię z procesów tlenowych, co najmniej 40 minut dziennie, przez około 5 dni w tygodniu).

Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi)- brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute.
Pozdrawiam