Odpowiednia waga do wzrostu?

Witam mam 19 lat :) Moja waga wynosi ok 86 kg przy wzroście 172 cm. Mam figurę typu jabłko, tłuszcz głównie odkłada mi się  na brzuchu , zamierzam się  wybrać na siłownie i mam pytanie ile powinnam schudnąć by Niemiec nadwagi? i jak długo powinnam chodzić na siłownie. Zapisałam się  na 3 dni w tyg , czy jak będę chodzić przez pół roku to będą efekty?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Pani BMI wynosi 29,15 co oznacza, że ma Pani znaczną nadwagę (na pograniczu z otyłością). Aby masa ciała była prawidłowa powinna Pani schudnąć do około 73 kg.
Bardzo dobrze, że postanowiła Pani zwiększyć swoją aktywność fizyczną (intensywne i regularne ćwiczenia trzy razy w tygodniu na pewno dadzą efekty).
Powinna Pani także przyjrzeć się swojemu menu i wprowadzić kilka zmian.

Posiłki należy przygotowywać technikami kulinarnymi tj. - gotowanie, gotowanie na parze lub pieczenie w folii/pod przykryciem. Produkty, które powinna Pani wybierać to - pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, płatki owsiane lub żytnie), mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, owoce oraz duże ilości surowych warzyw.

Należy zrezygnować z podjadania i słodyczy oraz cukru, przestrzegać regularnych pór posiłków, najlepiej aby było ich 4-5 w ciągu dnia. Zawsze dzień należy rozpoczynać od śniadania, a kolację spożywać ok 3-4 godzin przed snem.

Pozdrawiam