Odstawianie leków na jaskrę - jak to jest?

Witam serdecznie. Chciałbym uzyskać fachową pomoc w odpowiedzi na dręczące mnie pytanie, a mianowicie chodzi tutaj o odstawienie leków na jaskrę bez konsultacji z lekarzem, na własną rękę - pytam tutaj czysto hipotetycznie. Załóżmy, że cierpię na jaskrę i stosuję leki jaskrowe na dane oko. Dwa lub trzy leki. Dwa razy dziennie i raz dziennie. Na ulotkach leków przeciwjaskrowych często jest napisane, iż nagłe ich odstawienie może być niebezpieczne. Jak mam to rozumieć? Czy chodzi o niebezpieczeństwo ze strony samej choroby - jaskry? Czy też te lekarstwa same w sobie powodują, iż np. nagłe odstawienie leku może sprawić, że ciśnienie nienaturalnie podwyższy się (bo np. taka będzie reakcja obronna organizmu) i może to doprowadzić do uszkodzenia nerwu wzrokowego?

Czy np. biorąc lek przez jakiś dłuższy czas - typu rok, pół roku, dwa lata, etc. - mogę tak po prostu odstawić dany lek, czy też muszę odstawiać go stopniowo? Jeśli muszę odstawiać stopniowo, to w jaki sposób przeprowadzić coś takiego? Jak tak naprawdę sprawa z tym wygląda? Proszę o udzielenie mi jak najwięcej ilości informacji na ten temat. Pozdrawiam ciepło.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Po pierwsze, do leczenia jaskry stosuje się leki z różnych grup, tzn. mające różne mechanizmy działania, a więc nie można uogólnić (nie wiem, o które leki Pan pyta). Odstawienie leków przeciwjaskrowych zasadniczo będzie prowadziło do podwyższenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, co jest uszkadzające dla nerwu wzrokowego i powoduje szybszą progresję choroby, jednak raczej nie będzie to duży skok, stanowiący nagłe zagrożenie.

Inaczej jest, jeśli chodzi o leki zwężające źrenicę. Ich odstawienie spowoduje rozszerzenie źrenicy, co przy określonych warunkach anatomicznych może doprowadzić do zamknięcia kąta przesączania i ostrego ataku jaskry (co grozi utratą widzenia).

Należy również pamiętać, że dużo leków przeciwjaskrowych może mieć działanie ogólnoustrojowe i nagłe zmiany ich podawania mogą prowadzić do zaburzeń w innych układach.

O odstawieniu leków i sposobie, w jakim miałoby to być zrobione, powinien zadecydować okulista, po uwzględnieniu aktualnego obrazu klinicznego, jednak w przypadku jaskry odstawienie leczenia jest mało prawdopodobne.

Pozdrawiam serdecznie!