Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a planowanie ciąży

Witam.
Od półtorej roku przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Czy po odstawieniu tabletek muszę odczekać pewien czas przed tym jak zacznę się starać o dziecko, czy też nie jest to konieczne?
Czytam, że trzeba odczekać od 1-3miesiecy, z jakiego powodu? Czy niedostosowanie się do tego może wpłynąć na stan zdrowia dziecka?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Może Pani starać się o dziecko od razu po odstawieniu tabletek, nie ma przeciwwskazań. Regularne cykle, a zarazem i owulacje, mogą jednak nie pojawić się od razu. Powrót prawidłowej czynności osi podwzgórze-przysadka-jajnik (odzyskanie równowagi hormonalnej organizmu) może potrwać nawet pół roku. Tak więc proszę nie zrażać się, jeśli miesiączki będą początkowo nieregularne a starania trwać będą nieco dłużej niż by sobie Pani tego życzyła.
Pozdrawiam!