Odstawienie tabletek na wywołanie miesiączki a ciąża

Brałam D*** prawie 4 lata, gdyż po przyjeździe do UK nie miałam okresu ponad 5 miesięcy. 2 miesiące temu za radą lekarza odstawiłam ten lek i od tej pory nie mam okresu. Czy w tym okresie mogę zajść w ciążę, gdy mój organizm jest rozregulowany i nie przechodzi miesięcznej owulacji? Jak długo taki stan (bezmiesiączkowy) może się utrzymywać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli nie dochodzi u Pani do owulacji, to nie ma możliwości, by zaszła Pani w ciążę. Nie może Pani jednak być pewna co do tego, że owulacja nie wystąpi. Może się ona pojawić w każdej chwili. Najwyraźniej cierpi Pani jednak na poważne zaburzenia hormonalne, które rzeczywiście powodują rzadkie występowanie owulacji. Należy te zaburzenia zdiagnozować i leczyć- w przeciwnym razie zajście w ciążę będzie bardzo utrudnione. Radzę udać się do lekarza ginekologa lub ginekologa-endokrynologa. Ten zbada Panią i zleci odpowiednie badania dodatkowe (krwi, USG narządu rodnego) i na podstawie ich wyników podejmie decyzję o leczeniu.

Pozdrawiam serdecznie!