Odwnękowo zgrubienia bliznowato-włókniste okołooskrzelowe

Witam. Proszę o interpretację poniższych zdań z wyniku badania RTG: "Obrysy przepony gładkie, kątywolne wnęki bliznowate. Odwnękowo zgrubienia bliznowato-włókniste okołooskrzelowe." Proszę o pomoc ;)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wnęki zmienione włókniście to określenie wskazujące na obecność zmian bliznowatych - przewlekłych. Idealnym rozwiązaniem jest porównanie ze zdjęciem wykonanym wcześniej, np. przed 1-2 laty i stwierdzenie, że obraz wnęk jest podobny.
Jeśli nie ma takiej możliwości, to proponuję ustalenie przyczyny, czyli choroby, która doprowadziła do opisywanych zwłóknień. Przyczyn jest wiele, od zapaleń, poprzez choroby śródmiąższowe (np. sarkoidoza), do niewydolności serca i przemijających incydentów obrzęku płuc. Istnieje jeszcze inna możliwość: odmienności budowy pacjenta, niepełny wdech, słabsze warunki ekspozycji zdjęciowej i inne czynniki mogące stworzyć obraz wnęk, sugerujący patologię u pacjenta, u którego faktycznie zwłóknień we wnękach nie będzie.