Odżywianie przy karmieniu piersią

Witam jestem 22letnia kobieta, ktora za tydzien spodziewa sie dziecka. Jak wiele kobiet zbyt wiele pofolgowalam sobie podczas trwania ciazy. Tydzien temu zaczelam zdrowe odzywianie tzn. Jem 5 posilkow, w ktore wyrzucam blonnik, nabial, owoce, warzywa. Zupelnie zaprzestslam picia slodkich napojow lub jedzenia slodyczy, czy slonych przekasek. Waga wynosila 104kg przy 170cm po tygodniu 102,7kg. Zjadam dziennie okolo 2000kcal, czy takie odzywianie bedzie dobre dla dziecka, gdy chce karmic piersia?

Dzień dobry!

Mówiąc krótko i zwięźle: najlepsze dla dziecka będzie żywienie korzystne dla jego mamy :).
Odżywianie się zgodne z piramidą opracowaną przez Instytut Żywności i Żywienia, a zmodyfikowaną w tym roku:
http://www.izz.waw.pl/attachments/article/555/Nowa%20Piramida%20Zdrowego%20%C5%BBywienia.jpg

Do tej piramidy opracowano zasady zdrowego żywienia, które zalecają m.in. regularne spożywanie 4-5 posiłków dziennie, wypijanie co najmniej 1,5 l wody dziennie, co podczas karmienia piersią jest niezmiernie istotne. Oto zasady opracowane przez IŻŻ:
http://www.izz.waw.pl/attachments/article/555/06_PiramidaIZZ_str2.pdf

Należy pamiętać o tym, aby nie wykluczać bezzasadnie produktów z diety, co czasem doradzają nam nasze mamy i babcie.

Przy racjonalnym odżywianiu (doskonale, że unika Pani słodyczy!) i karmieniu piersią masa ciała powinna ładnie spadać. Jeżeli jednak nadal wskaźnik masy ciała (BMI) będzie wynosił ponad 25, wówczas warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. Nadmiar masy ciała jest bowiem niekorzystny dla zdrowia.

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Dieta mamy karmiącej powinna być przede wszystkim dietą zdrową i zrównoważoną. Podjęła już Pani pierwsze dobre kroki usuwając z niej słodycze, słone przekąski i napoje z dodatkiem cukru. Warto wykluczyć także tłuszcze utwardzane ukryte w wielu powszechnie dostępnych produktach (drożdżówkach, frytkach, chipsach czy kremach do smarowania pieczywa). Wprowadzenie warzyw i owoców do każdego posiłku, to również dobry wybór! W czasie karmienia piersią Pani zapotrzebowanie energetyczne będzie zwiększone, w związku z czym przy racjonalnej diecie powinna Pani tracić na wadze (jest to naturalny, biologiczny mechanizm). Ważne jednak, aby nie zredukowała Pani podaży energetycznej zbyt drastycznie - mogłoby to skutkować niedoborami niektórych składników odżywczych, a także reakcją organizmu w postaci spowolnienia metabolizmu. Po opracowanie zindywidualizowanej diety, uwzględniającej Pani stan zdrowia, okres laktacji, preferencje oraz stan odżywienia organizmu warto udać się do specjalisty.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

warto również przeczytać: Dieta mamy karmiącej
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-mamy-karmiacej.html?c=9