Ogniska hyperechogeniczne w badaniu prenatalnym
Witam serdecznie, w czasie badania USG (22 tydzień ciąży), lekarz stwierdził - w komorach serca liczne ogniska hyperechogeniczne, protosystoliczną niedomykalność zastawki trójdzielnej V max 1,9 m/s - aktualnie bez znaczenia hemodynamicznego. Inne parametry są w normie.
Czy to może świadczyć o poważniejszej wadzie u dziecka?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania
Witam!
Obecność hiperechogenicznych ognisk w komorach serca może towarzyszyć wrodzonym wadom serca, jednak zazwyczaj okazuje się to po prostu wariantem normy. Z Pewnością lekarz będzie obserwował (kontrolował) to "znalezisko" podczas kolejnych badań. Niedomykalność protosystoliczna nie ma znaczenia dla płodu. Proszę się nie martwić! O szczegółowe wyjaśnienie znaczenia wszelkich nieprawidłowości wykrywanych w badaniu proszę zawsze bez skrępowania pytać wykonującego je ultrasonografistę.
Pozdrawiam serdecznie!