Ogniskowa zmiana hipoechogeniczna w piersi

Witam! Mam 22 lata, ginekolog zalecił mi badanie USG piersi, ponieważ w rodzinie wystąpił rak piersi (ciocia od strony mamy miała usunietą pierś), ja przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Badanie USG bardzo mnie zaniepokoiło. Oto wynik: "W piersi lewej na godz. 12 w odległości ok. 5 cm od brodawki widoczna zmiana ogniskowa hipoechogeniczna lita, o ostrych granicach, o wym. 8x6 mm, mogąca odpowiadać gruczolakowłókniakowi, w celu weryfikacji wskazana BACC, doły pachowe wolne, piersi o przewadze utkania gruczołowego". Bardzo proszę o interpretację tego wyniku, czy te zmiany są poważnego, co w takiej sytuacji powinam zrobić? Wizytę u ginekologa mam w przyszłym tygodniu, a bardzo martwi mnie wynik tego badania, czy powinnam odstawić tabletki antykoncepcyjne? Bardzo proszę o poradę.

Dzień dobry Pani

Po pierwsze należy zaznaczyć, że USG będące badaniem obrazowym (lekarz ogląda jak wygląda zmina), nie daje stuprocentowej odpowiedzi na pytanie jaki charakter ma zmiana. Jednakże zmiany łagodne mają pewne charakterystyczne cechy, takie jak równe i ostre granice, regularny kształt, brak zwapnień, etc. Biorąc po uwagę Pani wiek, można być prawie pewnym, że zmiana nie jest rakiem piersi.

Jednkaże by mieć całkowitą pewność, należy pobrać odrobinę tego guzka i obejrzeć pod mikroskopem. Taki zabieg nazywamy biopsją. W tym przypadku wystarczy biopsja aspiracyjna cienkoigłowa - czyli ta mniej inwazyjna i mniej bolesna wersja badania.
Jeśli biopsja potwierdzi, że to gruczolakowłókniak - będzie trzeba go wyciąć. Jednak wprawny chirurg może to zrobić przez bardzo małe, ok. 1 cm, nacięcie z pozostawieniem ładnej wąskiej blizny.