Ograniczona lordoza lędźwiowa i kątowe ustawienie kości krzyżowej
Proszę o objaśnienie "na chłopski rozum" co oznacza wynik badania rtg: "Oś kręgosłupa L-S zachowana, ograniczona lordoza lędźwiowa i kątowe ustawienie k. krzyżowej. Wysokość trzonów lędźwiowych i nasady łuków kręgów prawidłowe. Niewielkie zmiany wytwórcze krawędzi trzonów. Dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 i L1-L2. Zaznaczone niewielkie zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na poziomach L4-L5-S1". Dokuczają mi nawracające bóle krzyża, nawet ostre. co robić?

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na dość poważną w skutkach chorobę kręgosłupa o typie zwyrodnieniowym. Poszczególne zmiany są wynikiem wytwórczego charakteru choroby. W wyniku szeregu procesów w obrębie kręgosłupa dochodzi do zaburzenia jego architektoniki i prawidłowej budowy. Poprzez nieprawidłowy rozkład sił działających na nasz kręgosłup możemy odczuwać silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Można jednak zatrzymać lub chociaż spowolnić rozwój choroby poprzez regularne ćwiczenia mające na celu min wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Z tego też powodu polecałbym konsultację z lekarzem rehabilitantem.