Ogromne nerwy

Witam! Piszę, ponieważ nie wiem gdzie już mam się zwrócić o pomoc. Moim głównym problemem jest to, że jestem ostatnio strasznie nerwowa. Wszystko dookoła potrafi mnie zdenerwować. Byle słowo, zachowanie, nawet pytania znajomych wydają mi się a pozór głupie i reaguje agresywnie. Ktokolwiek się na mnie popatrzy "nie tak jak trzeba" to mnie bierze jakiś atak szału. Mam wrażenie, że nie wytrzymuje ostatnio sama ze sobą, nie potrafię się skoncentrować nad niczym. Chcę w końcu się tego problemu jakoś pozbyć, bo zdaję sobie sprawę, że takim zachowaniem obarczam znajomych i bliskich. Czy powodem może być tego, że jestem dość młoda i hormony robią takie zamieszanie? Jak mam sobie z tym poradzić? Proszę o pomoc
ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Witam!

Nie wiem dokładnie co oznacza określenie "dość młoda", a więc ile dokładnie ma Pani lat:) ale jeśli tak silne napięcie pojawia się w z pozoru naturalnych sytuacjach, to zapewne warto się temu przyjrzeć. Mam na myśli spotkanie z terapeutą - psychologiem. Napisała Pani, że ktoś patrzy "nie tak" - jeśli nie "tak", to jak wobec tego? I co jest takiego w irytującym Panią spojrzeniu, geście, pytaniu znajomych? Co to dla Pani oznacza, skąd bierze się napięcie? Proszę się temu przyjrzeć. Zachęcam również gorąco do spotkania z psychologiem!

Dodatkowo warto spróbować codziennie stosować trening relaksacyjny (np. Jacobsona), spędzać każdego dnia przynajmniej godzinę na aktywnym wypoczynku (średniointensywny, umiarkowany wysiłek fizyczny), stosować zbilansowaną dietę, a przed pójściem spać wypić łagodnie uspokajającą herbatę (np. z dodatkiem melisy).

Pozdrawiam serdecznie