Ojciec nie żyje, czy dziecko jest Jego? Jak to ustalić?

Witam.

Ojciec płacił alimenty na dziecko, którego ojcostwa do końca swoich dni nie był pewien. Teraz nie żyje, a dziecko pobiera rentę po nim. Chciałabym ustalić, i ewentualnie dowiedzieć się, czy owy chłopiec, był i jest rzeczywiście synem mojego nieżyjącego już ojca? Czy jest moim bratem? Czy jest szansa na ustalenie? Jeśli tak w jaki sposób?
Proszę o pomoc.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Rozumiem, że Państwo macie różne matki? W takim przypadku, nie da się na 100% potwierdzić/wykluczyć, ale można stwierdzić - jak duże jest prawdopodobieństwo, że Państwo jesteście rodzeństwem. Należy wykonać badania genetyczne Pani i ewentualnego brata, by zwiększyć prawdopodobieństwo wyniku, można również zbadać genetycznie matki - by zbadać, które geny są od ojca.

W celu uzyskania dokładniejszych wyjaśnień, proponuję zgłosić się do zakładu medycyny molekularnej, który zazwyczaj jest przy zakładach medycyny sądowej.

Serdecznie pozdrawiam!