Okres co drugi miesiąc

Mam 19 lat. Około 3 miesięcy temu nie dostałam okresu. Byłam u lekarza okazało się, że mam powiększony lewy jajnik.
Dostałam tabletki i czopki przeciwzapalne. W następnym miesiącu okres wrócił. Teraz znowu zniknął. W czasie kiedy powinnam dostać okres, bolą mnie jajniki.

Nie wiem, co to może być? Czy to możliwe, że mam "leniwy jajnik”, który nie pracuje?

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Czy lekarz rozpoznał u Pani zapalenie przydatków? W takim schorzeniu mogą wystąpić nieregularne miesiączki, które po ustąpieniu infekcji powinny wrócić do normy. Ponieważ w dalszym ciągu odczuwa Pani dolegliwości proponuję wizytę kontrolną u ginekologa po zastosowanym leczeniu.

Wbrew obiegowym opiniom, jajniki nie muszą pracować na zmianę - w tym sensie, że co miesiąc z innego jest owulacja. W przypadku, gdy nie będzie odchyleń w badaniu ginekologicznym w czasie wizyty kontrolnej, a taka znaczna nieregularność cykli będzie w ciągu dalszym się utrzymywała, warto rozważyć wykonanie badań hormonalnych, przede wszystkim progesteronu, LH, FSH i testosteronu, prolaktyny.

Serdecznie pozdrawiam!