Okres za wcześnie

Witam!
Mam 20 lat i od 3 lat mam regularny 28 dniowy cykl (czasami zdarzały się wahania 1-2 dni w którąś stronę,ale rzadko). Ostatnią miesiączkę dostałam 30.12, a kolejną już 16.01 - czyli po 18 dniach od ostatniej. Przyznam, że mnie to zaniepokoiło, gdyż nigdy nic takiego mi się nie zdarzyło. Okres jest taki jak zwykle - obfity w pierwszych dniach, odczuwałam ból brzucha w pierwszym dniu, czyli wszystko tak jak zawsze. Nie zauważyłam żadnych objawów innych niż zazwyczaj.

Co może być przyczyną tak wczesnej miesiączki? Czy czynniki takie jak stres mogły na to wpłynąć i w takim razie jeśli to się nie powtórzy to nie powinnam się martwić? I jeszcze jedno pytanie - czy to, że okres pojawia się za wcześnie może być spowodowane ciążą? Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi! Oczywiście wybiorę się do ginekologa, ale muszę poczekać aż skończy mi się okres, dlatego pytam, gdyż trochę mnie to niepokoi.
Gabi

Witaminy w ciąży

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Wcześniejsze krwawienie miesiączkowe, nie powinno być objawem zajścia w ciążę, choć czasem może być z ciążą związane. Jeżeli więc istnieje możliwość bycia w ciąży proponuję wykonanie testu ciążowego i w razie wyniku dodatniego konsultację z lekarzem.

Natomiast jeżeli w ciąży Pani nie jest, a taki epizod wystąpił po raz pierwszy i następne krwawienie miesiączkowe będzie prawidłowe, nie ma powodów do zmartwień. Wcześniejsza miesiączka może było wywołana, tak jak Pani pisze, przez jakieś czynniki zewnętrzne - typu stres.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o objawach ciąży.

Serdecznie pozdrawiam!