Określenie niedowagi u 21-latki

Witam. Chciałam sie dowiedzieć tyle na ile to możliwe czy przy wzroście 181cm i wadze 63kg mam jakąś niedowage? Pytanie dosyć prymitywne, ale słyszałam różne opinie a kierowanie sie internetowymi wykresami nie uważam za wiarygodne... Z góry dziękuje za odpowiedź.

Witam, Pani BMI wynosi 19,2 i jest wartość znajdująca się w zakresie prawidłowym, czyli masa ciała jest odpowiednia do wzrostu.
Wartości BMI:
< 18,5 – niedowaga
18,5–24,99 – wartość prawidłowa
≥ 25,0 – nadwaga.
Warto jednak pamiętać o różnego typu niedoborach żywieniowych (białkowe, witaminowe), które mogą występować nawet przy prawidłowej masie ciała. Warto odwiedzić dietetyka, który na podstawie badań antropometrycznych i wywiadu żywieniowego zweryfikuje ewentualne niedobory.
Pozdrawiam
Justyna Siwek, dietetyk

Witam. Sama masa ciała czy wskaźnik BMI nie jest już do końca precyzyjnym wyznacznikiem. Proponuje zrobić analizę składu masy ciała - pozna Pan czy poziom tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej czy nawodnienie jest na odpowiednim poziomie. Analizę można zrobić w gabinecie dietetycznym.

Dzień doby,

wskaźnik BMI, to posty wzór, dzięki któremu możemy szybko oszacować, czy nasza masa ciała jest w normie, czy też cierpimy na niedowagę, nadwagę lub otyłość.

Uwaga! Wskaźnik BMI nie powinien być stosowany bezkrytycznie. Na pomiarach indeksu masy ciała nie powinny opierać się:

- kobiety ciężarne,
- sportowcy,
- dzieci,
- osoby starsze,
- a także osoby u których ciężko zmierzyć wzrost.

Więcej o BMI na http://diet-coaching.xaa.pl/bmi-wskaznik-twojej-masy-ciala/

Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

Wskaźnik BMI jest prawidłowy (19,2) - nie wskazuje on na niedowagę. Warto jednak zrobić analizę składu ciała, aby zobaczyć jakie są proporcje pomiędzy białkiem, tłuszczem, a wodą w organizmie. Można bowiem mieć masę ciała w normie, a być niedożywionym. Taką analizę wykonać Pan może w gabinecie dietetycznym.
Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Brzuskiewicz,
www.psychodietetyk.org