Operacja na depresję?

Witam! Kontaktuję się w sprawie operacyjnego leczenia depresji. Wiem, że fundusz ich w tym momencie nie finansuje, ale jeśli ktoś sam zdobyłby środki, to na jakich warunkach dostanie skierowanie na taką operację? Bardzo proszę o jak najszersze informacje. Pozdrawiam, Edyta

ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam.

Wskazania do zabiegu psychochirurgicznego są rozpatrywane w ostatniej kolejności, w razie niepowodzenia wszystkich innych metod leczenia, u pacjentów w ciężkim stanie psychicznym. Jest to metoda dopuszczalna w Polsce na zasadach eksperymentu medycznego. Ponadto jest to kwestia etycznie niejednoznaczna; w końcu nie da się cofnąć zmian powstałych w wyniku operacji. Decyzja oczywiście należy do Pani, jednakże proponowałbym jeszcze raz rozważyć tę kwestię.

Myślę, że skierowanie otrzymałaby Pani w ośrodku wykonującym zabieg. Z tego, co mi wiadomo, jedynym tego typu w Polsce jest 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.

Pozdrawiam serdecznie