Operacja żylaków - czy mogę po niej uprawiać sport i ile trwa rekonwalescencja?

Pytanie: Za miesiąc mam wyznaczoną datę operacji. Mam 25 lat, uprawiam wyczynowo kolarstwo górskie, jest to moje hobby, które dotychczas w dużym stopniu wpływało na mój styl życia. Czy po operacji możliwy/wskazany jest powrót do forsownej jazdy w górach? Chciałem jeszcze zapytać, ile czasu zajmuje zwykle rehabilitacja i powrót do pełni sił?  Informacje dodatkowe: żylaki występują u mnie tylko na jednej nodze – prawej, są raczej niewielkie. Do niedawna nie zdawałem sobie sprawy, że to właśnie żylaki, jednak w roku 2010 zaczęły być widoczne. Spowodowane "prawdopodobnie" przyjmowaniem leku hormonalnego B******** (wpływa on na krążenie – jednym z następstw brania leku jest obniżone ciśnienie) w okresie 17-18 roku życia (miałem wtedy niewielkie zaburzenia w poziomie prolaktyny). Dokładny opis: Żyła główna dolna i żyły biodrowe drożne. Bez skrzeplin w żyłach powierzchniowych i głębokich. Zastawki w żyłach udowych wspólnych w pachwinie, udowych i podkolanowych wydolne. Przepływy w w/w żyłach samoistne, fazowe o prawidłowych prędkościach maksymalnych. Prawa żyła odpiszczelowa w spływie w pachwinie tworzy 2 pnie, główny od strony przyśrodkowej jest miernie poszerzony do 6 mm w poz. stojącej, zaopatruje żylaki na podudziu. Podudzia: poszerzona żyła odpiszczelowa, w okolicy kolana wraz z poszerzonymi bocznicami tworzą żylaki – miernie poszerzone perforatory 1/2 od przyśrodka i ok. 6 cm nad kostką przyśrodkową.

Lek. Magdalena Kowalska

Wtam!

Sama aktywność fizyczna przy obecności żylaków jest jak najbardziej wskazana i ma znaczenie szczególnie w profilaktyce choroby, ale także jest elementem terapeutycznym, tzn. spowalnia lub zapobiega postęp choroby.

Bardzo niekorzystne są natomiast ćwiczenia izometryczne, które wykonywane są przede wszystkim na siłowni. Sama intensywność wysiłku jest dobierana indywidualnie, w zależności od zaawansowania niewydolności żylnej.

Na podstawie opisu doppler układu żylnego kończyn dolnych zmiany u Pana nie są nasilone. Jednak długość czasu rekonwalescencji jest uzależniona przede wszystkim od techniki wykonywania zabiegu i jego rozległości.  Natomiast decyzję, co do dalszej aktywności fizycznej – najlepiej podjąć w rozmowie z lekarzem przeprowadzającym zabieg.

Serdecznie pozdrawiam!