Operacja żylaków - gdzie szukać pomocy?

Dzień dobry, mam pewnie problem, mianowicie moja mama od kilku lat boryka się z problemem żylaków. Teraz stan jej nóg uległ pogorszeniu - zaczęły ją boleć, puchnąć, czasem nie może nawet chodzić. Była na badaniu żył i lekarz powiedział że „za niedługo zrobi się jej galareta, nie będą podlegać operacji”. W miejscowości, w której mieszkamy, szpital nie cieszy się dobrą sławą i ludzie go odradzają, nie ma także dobrego chirurga, gdzie można by się zgłosić. Gdzie mamy szukać pomocy? Do którego szpitala najlepiej się zgłosić? Mieszkamy w okolicach Krakowa. Proszę o pomoc, bo z mamą jest coraz gorzej i boję się, że niedługo nie będzie mogła chodzić. Jak wygląda taka operacja?

ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Operacja usuwania żylaków należy do jednej z najprostszych z zakresu chirurgii - nie jest do tego potrzebny wysokospecjalistyczny ośrodek. Jeżeli Panie nie mają zaufania do pobliskiego szpitala, można się zgłosić do szpitala w Krakowie.
W pierwszej kolejności należy umówić się do Poradni Chirurgii Naczyniowej (potrzebne skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). W Poradni jest wykonywane badanie USG doppler układu żylnego kończyn, które ma na celu ustalenie wskazań do operacji oraz ewentualne określenie, które żyły będą usunięte podczas zabiegu. Następnie wyznaczany jest termin zabiegu. W wybieraniu Poradni warto się również kierować czasem oczekiwania.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu regionalnym, podczas którego preparuje się niewydolną żyłę, usuwa się ją wraz z niewydolnymi perforatorami (które tworzą obraz mniejszych żylaków). Do czasu zabiegu powinno się stosować pończochy uciskowe.
Tutaj znajdzie Pani więcej informacji o dobieraniu pończoch uciskowych.
Tutaj znajdzie Pani więcej informacji o leczeniu żylaków.
Serdecznie pozdrawiam!