Opieka osób trzecich przy znacznej niepełnosprawności

Witam Serdecznie mam problem i mianowicie nie wiem co zrobić proszę o poradę . Chodzi o to że jestem osobą niepełnosprawną w stopniu z nacznym ale nie wymagam opieki osób trzecich świetnie radze sama i tu się zaczyna problem ponieważ moja mama w tym roku chce wziąść na mnie opieke mimo tego że mam skończone 20 lat . I trochę się obawiam że będzie mogła za mnie decydować w różnych względach bez mojej decyzji chciała bym się dowiedzieć jak tego de fakto uniknoć i na czym to polega . Pozdrawiam

Witam,

Nie rozumiem pytania, w jakim sensie Pani mama chce wziąć opieką nad Panią?
Czy chodzi o kwestie prawno-społeczne?
Jeśli podałaby Pani więcej informacji, to łatwiej było by mi odpowiedzieć.
Jest Pani osobą dorosłą, może warto z mamą porozmawiać na ten temat i ustalić różne zasady dotyczące, tego co Pani od niej oczekuje w zakresie pomocy?
pozdrawiam

Warto skorzystać z pomocy prawnika (doradzi i wyjaśni wszystkie możliwości, a także konsekwencje poszczególnych decyzji) np w MOPSie. Prawnik często ma dyżury, w których podobna poradę można uzyskać (bez dodatkowych kosztów).
Jeśli problem jest bardziej relacyjny i komunikacyjny między Panią i mamą- zachęcam do skorzystania z pomocy psychologa, psychoterapeuty rodzinnego.