Opis histeroskopii i wskazania do usunięcia macicy

Witam. Mam 34 lata, miesiac temu mialam histeroskopie poniewaz mialam podejrzenie polipa a przygotowuje sie do ivf.Niestety wynik wyszedl niezbyt dobry, oto jego tresc: rozrost zlozony atypowy blony sluzowej trzonu macicy. Byc moze zmiana dotyczy polipa. Jeden z lekrzy powiedzial mi ze to stan przedrakowy i zaproponowal usuniecie macicy.Czy mam szanse na dziecko? Czy z tego napewno powstanie rak czy moze powstac? Obecnie inny lekarz zlecil mi brac duphaston przez 3 cykle i mam miec kontrolna his

Witam,
tak - rzeczywiście rozrost złożony atypowy błony śluzowej macicy jest stanem, na podłożu którego może rozwinąć się nowotwór trzonu macicy.
Rozrost powstaje na skutek zaburzenia hormonalnego - nadmiaru estrogenów, stąd w leczeniu otrzymała Pani inne hormony - gestageny, których Pani organizm wytwarza mniej.
Jak najbardziej ma Pani szanse na dziecko i powinna Pani po kuracji Duphastonem podjąć próby zajścia w ciążę.
Później, jeżeli nie będzie już Pani chciała więcej dzieci, można usunąć macicę, aby zapobiec rozwojowi raka trzonu macicy - tak wygląda postępowanie w Pani przypadku.

pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Oczywiście nie ma możliwości odpowiedzieć na to pytanie ze 100 procentową pewnością. Ma podłożu tego typu zmiany może rozwinąć się nowotwór ale nie jest to pewne.