Opis mammografii - proszę o interpretację

Opis badania: Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej, z cechami mastopatii o niedużym stopniu nasilenia, bez mikrozwapnień, pogrubienia skóry. W kwadracie g-z lewego sutka i w osi prawego widoczne krągłe cienie18 -14 i 14-12 mm. Char. tu. benign. Nadmieniam, że miesiąc temu robiłam usg i badanie nie wykazało żadnych zmian. Jak mam interpretować wynik mammografii? Bardzo się boję.

Lek. Magdalena Kowalska

Opis mamografii przez Panią przedstawiony, ukazuje zmiany o charakterze zmian łagodnych, wymagających jedynie częstszych obserwacji. Ewentualnie, jeśli lekarz prowadzący zaleci, może zostać wykonana  biopsja opisywanych jako krągłe cienie zmian, które według opisu mają charakter łagodnych guzków.

Opisywana mastopatia jest najczęstszym schorzeniem sutka, polegającym na łagodnym rozroście tkanek tego gruczołu. Postępowanie w tym przypadku polega przede wszystkim na wykonaniu badań obrazowych wykluczających zmiany nowotworowe, tj. USG i mammografii. U części kobiet stosuje się leczenie hormonalne.