Opis MR kręgosłupa lędźwiowego
Proszę o wyjaśnienieMR kręgosłupa lędźwiowego w sekwencjachT1 TSE,T2 TSE,T2 TIRM Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowego odc. kręg. Skrócenie sygnału krążków międzykręgowych na poz.L4-L5 i L5-S1.Na poz. L5-S1 wypuklina tylna, centralna krążka międzykręgowego szer.3,4mm na poziomie L4-L5 szer.4,1mm.Powodują zwężenie światła otworów międzykręgowych,nie żwężająkanału kręgowego.Zmiany te modelują i uciskają worek oponowy Uwidoczniony odc.rdzenia bez gliozy.Stożek na poz.L1ZmianyZWYRODModic II

MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon