Opis rezonansu magnetycznego kręgosłupa a operacja
Wyn. rez.:cechy dehydratacji krążków L4-L5-S1 z obnżeniem ich wysokości.N poziomie L3-L4:centralne uwypukl. krążka typu bulging,gr. 2,6 mm,z model. worka oponowego.Na poziomie L4-L5;tylno-lew. protruzja krążka wiel. 3,9 mm i sekwestracja lew.5 mm,ze spłyceniem zachyłka boczn. lew. i u ciskiem nici ogona końsk. i kożenie nerw. po stronie lewej.Zmiany wytwórcze wyr. staw.,powod.ogran.rezerwy objętoś. obu otworów,ogran. kanałudo 9,6 mm.Na poz. L5-S1 duże zmiany ,pow.ogr.Czy operacja konieczna?

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon