Opis RTG kręgosłupa u 42-latki
Proszę o interpretację badania rtg kręgosłupa: zmiany zwyrodnieniowo- wytwórcze trzonów kręgów L5/S1,osteofitoza brzeżna krawędzi trzonów. Osteofity wypuklają się do kanału kręgowego. Obniżenie wysokości krążka m-k L5/S1. Dziękuję.

KOBIETA, 42 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon