Opis RTG kręgosłupa u 43-latki
witam.proszę o interpretację wyniku rtg kregosłupa.Lordoza ledżwiowa spłycona.Kość krzyżowa ustawiona prawie poziomo.Zwężenie przestrzeni miedzykręgowej L5/S1.Zaostrzenia krawędzi trzonów kr.Blaszki graniczne trzonów lędżwiowych w częściach tylnych o wklęsłym zarysie.co znaczy ten zapis?

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon