Opis TK kręgosłupa i zmiany zwyrodnieniowe
Witam.Proszę o interpretacje wyników TK Tylne uwypuklenie krążka międzykręgowego na poziomie L5. Zmiany zwyrodnieniowe-wytwórcze przy krawędziach powierzchni stawowych stawów międzykręgowych i krawędziach trzonów kręgów na poziomie L5 -S1 wraz z tylnym uwypukleniem krążka międzykręgowego wypuklają się: - do kanału kręgowego i jego zachyłków bocznych max.5-6mm uciskają na worek oponowy i nieco modelując odejście korzeni korzeni nerwów. -do otworów międzykręgowych w różnym stopniu zwężają je.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon