Opis TK tarczycy i zmiana w płucu

Proszę o odpowiedź , co może oznaczać opis TK " tarczyca powiększona,niejednorodnie wzmacniająca się w górnej części, pośrodkowo i po stronie lewej sięga w śródpiersiu poniżej wycięcia mostka,sąsiaduje z lewą żyła ramienno-głowową"? TK wykonano w związku ze zmianą w płucu.

WItam Pana,

Wygląda na to, że ma Pan wole tarczycy, choć , aby to potwierdzic należałoby zmierzyć objętość całego gruczołu. U mężczyzn wole rozpoznaje się przy objętości > 25 ml. W Pana przypadku warto sprawdzić czynność hormonalną tarczycy (przesiewowo oznaczyć TSH na czczo) oraz wykonać usg gruczołu i z wynikami wybrać się do endokrynologa, który zaleci dalsze postępowanie.Niewykluczone, że lekarz zleci Panu wykonanie scyntygrafii gruczołu.

Pozrdawiam serdecznie.

Marek Derkacz