Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 3 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opis USG nerek i ruchoma nerka

W badaniu USG stwierdzono, że prawa nerka jest niżej położona - ruchoma, z widocznym zaleganiem w ukł. zbiorczym. Nie mam żadnych dolegliwości. Jestem przed badaniem u urologa. Proszę o informacje, czy to coś poważnego, czy się leczy i ewentualnie jak?
KOBIETA, 63 LAT ponad rok temu

Niewydolność nerek w cukrzycy

Cukrzyca to choroba, która atakuje wiele organów, również nerki. Może współwystępować z ich niewydolnością. Sprawdź, co warto wiedzieć o niewydolności nerek w cukrzycy.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Rozpoznanie tej choroby nerek wymaga przeprowadzenia wywiadu lekarskiego oraz kilku badań. Konieczne jest także ustalenie umiejscowienia nerki zależnego od pozycji ciała - nerka ruchoma jest łatwo wyczuwalna w pozycji stojącej i można ją przesunąć do góry. Ponadto niezbędne jest wykonanie urografii w pozycji leżącej. Badanie urograficzne pokazuje zastój moczu oraz przesunięcie nerki w kierunku kręgosłupa. Bardziej szczegółowa diagnoza tego rodzaju dolegliwości nerek może być postawiona po przeprowadzeniu renografii izotopowej i scyntygrafii, czyli badań izotopowych nerek.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy