Opis USG przeciemiączkowego

Witam... Byłam Dziś z synkiem Mikołajkiem na usg przezciemiączkowym... w opisie napisano : Symetrycznie poszerzona przestrzeń płynowa przymózgowa o szer. po 7,5mm na obu półkulach. Układ komorowy symetryczny, lekko poszerzony: rogi komór bocznych każdy o wielkości po 10mm. Tkanka mózgowa o typowej strukturze i gęstości. Proszę o interpretację. Widziałam niepokój w oczach Pani od USG gdy to 7,5 mm tej przestrzeni przymózgowej się okazało... Co to oznacza...?? Co mam robić>..?

Poszerzenie przestrzeni pøynowtych tej wielkości to nie dramat.
Dopiero przy przekroczeniu 10mm są podstawy do wzmożonej obserwacji.
Proszę zapytać prowadzacego pediatrę czy dziecko nie ma cech niedoboru witaminy D3-jezeli tak zastosować niezwiększonej jej podaż
.I pamiętać że oznaczenie samej frakcji aktywnego metabolitu D3 to za mało do oceny zab.gospodarki wapniowo-fosforanowej w tym jej niedoboru
Niezależnie od przyczyny należy wykonać po miesiącu kontrolne badanie także z indeksem komorowym .I oczywiście udać się do specjalisty neurologa dziecięcego.
I zachowujemy spokój!!