Opis do zdjęcia RTG

Dzień dobry. Bardzo proszę o opis do zdjęcia RTG. Czy widzą Państwo niepokojące zmiany? Robię prześwietlenie płuc co roku, ze względu na to, iż jestem nałogowym palaczem. Niestety nie otrzymałem opisu do zdjęcia, a wizytę u lekarza mam dopiero za dwa tygodnie. Link do mojego RTG płuc: http://www. fotosik. pl/pokaz_obrazek/6d412d589cbf06b3.html . Przyznam szczerze, że trochę się martwię i chciałem skorzystać u Państwa z okazji, że będę mógł otrzymać diagnozę szybciej. Niestety na wizytę u lekarza trzeba czekać bardzo długo a ja się niepokoję. Chciałbym sam może nie tyle stworzyć opis do zdjęcia RTG, ale chociaż cokolwiek na nim zobaczyć i przekonać się czy na zdjęciu widać jakieś niepokojące objawy, ale niestety nie potrafię. Czy mógłbym tutaj prosić o opis do zdjęcia RTG? Z góry bardzo dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.

Lek. Tomasz Makos

Szanowny Panie,
Według mnie przedstawione przez Pana zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej przedstawia prawidłowy obraz narządów klatki piersiowej. Co do samych płuc, to jest to prawidłowy obraz miąższowy płuc, bez zmian patologicznych. Sylwetka serca w normie.
Niemniej, proponuje postarać się zdobyć opis radiologa, który widział to zdjęcie.

Czy zaobserwował Pan u siebie jakieś niepokojące objawy, takie jak uporczywy kaszel, nawracające zakażenia płuc, pojawienie się krwioplucia? Zwłaszcza u wieloletniego palacza są to objawy każące niezwłocznie myśleć o raku płuca. Jeśli kiedykolwiek Pan zaobserwuje te objawy, pragnąłbym żeby, był Pan na nie wyczulony.

Pragnąłbym także zwrócić uwagę, że regularne wykonywanie prześwietlenia płuc nie jest niestety badaniem przesiewowym raka płuc i najlepszym sposobem jego profilaktyki jest zaprzestanie palenia papierosów. W przypadku raka płuc na zdjęciu radiologicznym klatki piersiowej widać, m.in. guz lub naciek oraz niedodmę lub ogniskową rozedmę.

Pozdrawiam