Opis zdjęcia RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego u 75-latki
Witam, moja mama ma 75 lat, leczy się na nadciśnienie. Opis zdjęcia RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego: Osteoporoza. Niewielkie włamanie dolnej blaszki granicznej trzonu L2. Pogłębienie lordozy lędźwiowej. Zwężenie krążków międzykręgowych L2-L4 i L5/S1-dyskopatia.Osteofity i zaostrzenia na krawędziach trzonów kręgów.Zmiany przeciążeniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych dolnego odcinka kręgosłupa lędźwiowego. Stawy k-b prawidłowe. Mama ledwie wstaje z łózka, strasznie cierpi. Proszę o poradę

KOBIETA, 75 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon