Opóźnienia w przyjęciu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Skończyłam brać 1. opakowanie tabletek antykoncepcyjnych Cyprydiol. Zdarzało mi się zapomnieć o tabletce i przyjąć ją nawet 9 h później niż dnia poprzedniego, ale nigdy później niż 12. Raz mój partner doszedł we mnie. Dostałam krwawienia z odstawienia (?) po 3 dniach od zażycia ostatniej tabletki, z początku, przez 2 dni, było bardzo skąpe, śluz z jasną krwią. Krwawię od 4 dni i krwawienie nasiliło się, widoczne są fragmenty endometrium, krew jest dość jasna, a krwawienie bardziej skąpe niż zwykle. Czy jest to spowodowane rozpoczęciem stosowania antykoncepcji? Czy mogę obawiać się ciąży? Nie miałam raczej PMS-u, przez godzinę mocno bolał mnie brzuch 2. dnia krwawienia i nasilił mi się trądzik w 7-dniowej przerwie. Zawsze przed okresem bolały mnie piersi, a teraz nie. Wczoraj wykonałam z rana domowy test ciążowy i wyszedł negatywny. Czy możliwe jest, że jestem w ciąży? Dodam, że od paru dni czuję się osłabiona, chce mi się spać, odczuwam nudności, ale dodam, że bardzo się stresuję i mało jem.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Opóźnienia w przyjęciu tabletek, o których Pani pisze nie mają istotnego znaczenia dla ich skuteczności przy środku dwuskładnikowym, jakiego Pani używa. Pani samopoczucie, przebieg cyklu oraz krwawienia będą inne podczas stosowania tabletek niż w czasie cykli fizjologicznych. Krwawienie, którego Pani doświadczyła nie jest odpowiednikiem miesiączki w zwykłym cyklu, jest to tzw. krwawienie z odstawienia, które jest zazwyczaj mniej obfite i nie poprzedzone objawami bólowymi czy wzrostem napięcia jak w cyklu fizjologicznym. Nasilenie trądziku w czasie przerwy w przyjmowaniu tabletek spowodowane jest obniżeniem poziomu hormonów płciowych. Wykonanie testu ciążowego wyklucza ciążę powstałą do dwóch tygodni przed wykonaniem testu. Proszę pamiętać, że żadna metoda antykoncepcyjna, nawet stosowana w idealny sposób nie gwarantuje 100% pewności. Dlatego w razie podejrzeń o możliwość zajścia w ciążę zawsze warto wykonać domowy test ciążowy w około dwa tygodnie od stosunku. Pozdrawiam serdecznie!