Opóźnienia w przyjęciu tabletek antykoncepcyjnych i zażywanie antybiotyku

Witam, Zażywam tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio brałam antybiotyk i dwa razy spóźniłam się z tabletką - zwykle przyjmuje o je 21, wtedy jednego dnia wzięłam o 23, a drugiego o 1:30 (w nocy). W czwartek po dwutygodniowej przerwie współżyłam dodatkowo zabezpieczając się prezerwatywą. Dzisiaj, tj. w sobotę, zaczęłam lekko plamić z pochwy. Czym może być to spowodowane? To podrażnienie po stosunku, reakcja organizmu na antybiotyk i opóźnione przyjęcie tabletek czy objaw ciąży? Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Plamienia mogą być wynikiem wahania poziomu hormonów związanego z antybiotykoterapią. Proszę pamiętać, że zarówno w trakcie stosowania antybiotyku jaki i przez kolejny tydzień należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.