Opóźnienie miesiączki i obrzęk ciała po nieudanej procedurze in vitro

Witam, mam endometriozę II stopnia (w obydwu jajnikach), u męża zdiagnozowano hipogonadyzm hipogonadotropowy. Lekarz zaproponował in vitro, jako w zasadzie jedyny sposób na posiadanie własnego dziecka. Pierwsza próba in vitro zakończyła się niepowodzeniem, mieliśmy tylko jeden zarodek. Obecnie przygotowujemy się do drugiego podejścia, ale w kolejnym cyklu nie pojawiła się jeszcze miesiączka - opóźnienie wynosi 16 dni. Lekarz prowadzący twierdzi, że to nic nadzwyczajnego i każe czekać aż pojawi się miesiączka. Tymczasem w terminie przewidywanej miesiączki zaczęłam puchnąć (normalny objaw w trakcie miesiączki) i przytyłam ok. 5 kg. Ten stan ciągle się utrzymuje i nie ukrywam, że trochę utrudnia życia, zwłaszcza przez mocno opuchnięte stopy. Proszę o opinię czy rzeczywiście nie powinnam się przejmować i spokojnie czekać.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Opóźnianie się miesiączki na pewno powinno skłonić Panią przede wszystkim do wykonania testu ciążowego. Jeśli nie zaszła Pani w ciążę, to możliwe że cierpi Pani na zaburzenia hormonalne, które są przyczyną niepojawienia się miesiączki i obrzęków. Obrzęki mogą też być spowodowane przyjmowaniem preparatów hormonalnych, które być może zostały Pani przepisane w ramach programu zapłodnienia pozaustrojowego. Myślę, że nie ma większych powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!