Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opóźnienie miesiączki po stosunkach przerywanych

Witam! Okres spóźnia mi się o 11 dni, nie mam regularnego i zazwyczaj spóźniał się o nie więcej niż o 5 dni. Z chłopakiem kochałam się 18 i 6 listopada oczywiście z prezerwatywą, a wcześniejszy okres miałam 22 października. Były także stosunki przerywane, ale zawsze chłopak spuszczał się poza mną łącznie z płynem poprzedzającym wytrysk. Od ponad tyg. jestem przeziębiona i biorę różne tabletki oraz żyję w ogromnym stresie. Ostatnio bolał mnie brzuch, a także piersi tak jak na okres. Czy mogę być w ciąży?

KOBIETA, 15 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Zawsze, gdy ma Pani wątpliwości dotyczące ewentualnej ciąży należy wykonać test ciążowy w dniach spodziewanej miesiączki. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyjmuje Pani leki, niektóre z nich mogą być szkodliwe dla dziecka. Proszę pamiętać, że stosunek przerywany jest bardzo nieskuteczną metodą antykoncepcji. Nawet jeśli partner zapewnia Panią, że nasienie nie ma szans się dostać do środka, to proszę mu nie wierzyć, nie zawsze będzie miał on pełną kontrolę i może wprowadzić nasienie nieświadomie. Stres oraz choroba mogą się przyczyniać do opóźnienia miesiączki, tak więc nie musi być Pani w ciąży. Proszę niezwłocznie wykonać domowy test ciążowy z moczu lub z krwi w przychodni, a jeśli wynik będzie negatywny powtórzyć go po tygodniu. Proszę też rozważyć rezygnację ze stosunku przerywanego, jeśli nie planuje Pani jeszcze ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!

Lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy