Opóźnienie miesiączki podczas stosowania Rexetin

Szanowna Pani Doktor!Mam 40 lat,od kilku miesięcy biorę rexetin,a teraz po raz pierwszy miesiączka opóźnia mi się już o 3 tygodnie, czy to może być spowodowane działaniem tych tabletek?Robiłam test i wykluczyłam ciąże.Pozdrawiam Beata

Szanowna Pani,

Leki z grupy SSRI czasem powodują niewielkie zaburzenia miesiączkowania. Takie objawy zgłaszają zwłaszcza pacjentki przyjmujące paroksetynyę. Spośród leków z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny- to paroksetyna najbardziej wpływa na zwiększenie poziomu prolaktyny (jako działania ubocznego). Hyperprolaktynemia może powodować nieregularności w cyklu miesięcznym. Inna kwestia łączy się także z Pani wiekiem, który odpowiada tzw. premenopauzie. W tym okresie życia kobiety mogą pojawiać się cykle bezowulacyjne oraz nieregularności cyklu miesiączkowego.Jeśli miesiączka nie pojawi się jednak w najbliższym czasie, a Pani nigdy wcześniej nie obserwowała nieregularności cyklu, warto osobiście skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam!