Opóźnienie rozwoju mowy i brak reakcji na swoje imię u 23-miesięcznego dziecka a podejrzenie autyzmu

witam. jestem mama 23 miesiecznego syna. Syn nie mowi, tylko po swojemu bardzo duzo. czasem zdarza mu sie powiedziec mama tata lub baba . Bardzo niepokoi mnie fakt ze nie reaguje na swoje imie. uwielbia sie ganiac grac w pilke hustac sie na hustawce. jego ulubione zabawki to grajace zabawki. uwielbia kubusia puchatka. bardzo lubi ogladac teledyski w tv i ma swoje ulubione. jest dosc nerwowy. pokazuje gdy czegos chce ,je normalnie zazwyczaj wszystko co mu przygotouje. sama nie wiem czy to autyzm?

Witam. Dość niepokojące jest to, że syn nie mówi w sposób zrozumiały, a tylko po swojemu. Dwuletnie dziecko powinno wymawiać około 300 wyrazów i budować proste, dwuwyrazowe zdania. Niepokojący jest także brak reakcji na imię. Na pewno trzeba byłoby skonsultować syna u logopedy wczesnej interwencji. Może warto też skonsultować dziecko w placówce specjalizującej się w diagnozie autyzmu. Istnieją już testy pozwalające wykryć autyzm nawet u kilkumiesięcznych dzieci. Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Polecam rozpoczęcie pracy z dzieckiem od wyeliminowania telewizora, który pobudza jego aktywność w kierunku nadpobudliwości. Polecam spotkanie ze specjalistami i wczesne wspomaganie.