Opóźnienie w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Normalnie biorę tabletki koło godziny 21:00, ostatnią tabletkę z opakowania wzięłam koło 5:00 bądź 6:00 godziny i w między czasie odbył się stosunek. Jest to moje pierwsze opakowanie (Yasmin). Wiem, że 12 godzin nie minęło, lecz to była ostatnia tabletka i nie wiem czy powinnam wziąć kolejne opakowanie od razu? Mija teraz 4 dzień siedmiodniowej przerwy, a ja dalej nie mam okresu. Czy mam sie martwić?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Proszę się nie martwić. Opóźnienie nie większe niż dwanaście godzin nie powinno mieć wpływu na skuteczność dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej. Dla większej pewności może Pani skrócić przerwę do sześciu dni, tj. potraktować ten dzień z opóźnioną tabletką jako pierwszy dzień przerwy. Krwawienie powinno pojawić się dosłownie na dniach, nie raz pojawia się ono dopiero przy pierwszych tabletkach z kolejnego opakowania. Pomijając brak zakłócenia działania antykoncepcji, Pani obawy co do ciąży powodującej brak krwawienia są tym bardziej nieuzasadnione, że jest zdecydowanie zbyt wcześnie by ewentualne zapłodnienie spowodowało zatrzymanie krwawienia. Pozdrawiam serdecznie!