Opóźniony okres a ciąża

Witam,
mam nieregularne miesiączki. Zazwyczaj występują 27-30 dnia każdego miesiąca. 27.03 kochałam się z chłopakiem, był to stosunek przerywany, dosłownie trwający max minutę. Powtórzyliśmy to jeszcze 30.03, ponieważ okresu nadal nie było. Bałam się, że jestem w ciąży, lecz dostałam 05.04.

Czy jest możliwe, że jednak jestem w ciąży? Dodam, że okres jest raczej normalny, taki jak zwykle, tylko mniej obfity. Chcę pójść do ginekologa w sprawie nieregularnych miesiączek, bardzo obfitych i bolesnych. Czy ginekolog przepisze mi na to tabletki antykoncepcyjne?
Mam 16 lat i miesiączkuje od 6lat.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
W tak młodym wieku nieregularne, długie i obfite miesiączki nie są rzadkością. Bolesność menstruacji to również problem wielu kobiet. Lekarz najprawdopodobniej zaproponuje Ci leczenie objawowe i ewentualnie diagnostykę niedokrwistości (anemii), do której mogą doprowadzić przedłużone i obfite krwawienia. Jeśli jednak zależy Ci na antykoncepcji hormonalnej, to niewykluczone że Twój lekarz Ci ją przepisze. Stosowanie jej spowoduje zmniejszenie obfitości krwawień. Jeśli zaś chodzi o szanse na ciążę - okres kilkunastu dni przed miesiączką jest z zasady niepłodny- szansa, że mogło dojść do zapłodnienia, jest więc zaniedbywalnie niska.
Pozdrawiam serdecznie!