Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opóźniony rozwój mowy u trzylatka

Syn skonczył 3.5 roku. Jego rozwój przebiegał prawidłowo. Około roku zaczął wypowiadać pierwsze slowa było ich ok 15. W wieku dwóch lat zaniepokoił mnie fakt, że syn nie zwasze reagował na swoje imię. Wówczas jego pediatra skierował nas do neurologa dzicięcego. Synowi wykonano EEG- wynik według opini lekarza był prawidłowy do wieku. W chwili obecnej takie zchownie nie występuje ale niepokoją mnie inne zachowania syna, postaram się je wymienic; syn mówi ok. 25 słow, ale np. słowo mama kieruje do mnie, mówi tak jednak do taty i cioci. Nie próbuje powtarzać nowych słów, woli pokazać ręką lub zaprowadzić kogoś do tego, co go interesuje niż próbować nawiązać jakikolwiek kontakt słowny. Rozumie znaczenie słów: nie, papa, brum brum, potrafi powiedzieć swoje imię Kuba, ale pytając jak ma na imie pokazuję rączką, że nie ma. Zauważyłam rownież, że potrafi godzinę lub więcej chodzić w kółko. W wielu sytuacjach reaguje płaczem, bardzo potrzebuje przytulania. Jest bardzo żywiołowym dzieckiem. Chciałabym się dowiedzieć czy ten opózniony rozwoj mowy to objaw autyzmu?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Agresja u dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o agresji u dzieci autystycznych.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa
74 poziom zaufania

Trudno jednoznacznie stwierdzić czy w przypadku Pani syna opóźnienie rozwoju mowy jest objawem autyzmu. Niepokojące z zachowań, które Pani opisała jest to, że dziecko nie próbuje nawiązać kontaktu słownego jak również chodzenie w kółko przez godzinę. Aby rozwiać wątpliwości radziłabym udać się na konsultację psychologiczną, dzięki czemu możliwe będzie szybkie podjęcie ewentualnej terapii.


Pozdrawiam serdecznie!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
Mgr Agata Majda Pedagog, Olkusz
72 poziom zaufania

Witam
Opoźniony rozwój mowy i komunikacji wpisuje się w obraz autyzmu jednak nie znaczy to, że Pani syn ma autyzm. Aby rozwiać wątpliwości należy skonsultować się z psychologiem. Konieczna też jest wizyta u logopedy i rozpoczęcie terapii w tym kierunku gdyż 25 słów w wieku 3,5 lat to bardzo mało.
Pozdrawiam AM

Pedagog, terapeuta, coach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy