Opuchliza, bolesność palców rąk a możliwe przyczyny

witam, od kilku miesiecy bola mnie palce rak. Stawy sa opuchniete i bolesne, lekko znieksztalcone, co powoduje bol przy zginaniu i wykonywaniu wielu codziennych czynnosci. Badania krwi w kierunku reumatyzmu sa podwyzszone ale nie przekraczaja gornej granicy, rentgen rak nic nie wykazal. Co robic dalej? Jakie badania? Kto moze to zdiagnozowac? Marzena

Małgorzata Panek

W przypadku niepewnego wyniku badań w kierunku chorób reumatycznych konieczne jest poszerzenie diagnostyki. Rentgen kości rąk pokazuje dopiero zmiany w stadium zaawansowanym.
Proszę zgłosić się do lekarza reumatologa.
Pozdrawiam

Aleksander Ropielewski

Objawy zdecydowanie kierują podejrzenia w kierunku chorób autoimmunologicznych, a czynnik reumatoidalny jest jedynie badaniem pomocniczym, które nie stanowi podstawy do wykluczenia rozpoznania chorób z grupy autoimmunologicznych chorób tkanki łącznej. Proszę udać się jeszcze raz do reumatologa. Nie mam pełnego obrazu klinicznego, aby udzielić dokładniejsze porady (najpewniej wykonałbym badania przeciwciał ANA, ANCA - w zależnosci od obrazu klinicznego nieco inne).