Opuchlizna nóg a drożność żył

Szanowni Państwo. Puchną mi nogi. Lewa noga mocniej. Po nocy, trochę mniej, ale nadal są opuchnięte pomimo podniesienia tapczanu w nogach o 20 cm. Z USG wynika, że żyły są drożne i wydolne a perforatory nieposzerzone. Czy można tym opuchnięciom zapobiec? Pozdrawiam Edmund Kowalski edmund27@o2.pl

Witam serdecznie. Po wykluczeniu przyczyn kardiologicznych, nefrologicznych, hepatologicznych można postawić rozpoznanie przewlekłej niewydolności limfatycznej (przy dodatnim objawie Stemmera - wcześniej) i zastosować leczenie - kompleksowa terapię manualną. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog