Opuchlizna nóg u 23-latki pracującej w pozycji stojącej

Witam mam 173cm wzrostu i waże 95 kg mam prace stojaca i problem z puchnacymi nogami czy mozna jakos to zmienic badzo proszę o pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Prawdopodobnie jest to związane z nadmierna wagą. Warto jednak wykluczyć np niewydolność krążenia.

Aleksander Ropielewski

Raczej nie wiele można zaradzić poza zmianą trybu pracy. Proszę spróbować stosować pończochy uciskowe, dostępne w aptekach. Dolegliwości powinny być mniejsze jeżeli udałoby się Pani zrzucić nieco wagi.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Witam - o ile się nie mylę odpowiedziałem w poprzednim pytaniu: Z prostych metod - ograniczyć siedzenie lub stanie w miejscu (starać się przejść w miarę możliwości w odstępach max. 30 min siedzenia/stania), podczas odpoczynku nie siedzieć ze spuszczonymi nogami, a w miarę możliwości ułożyć je na płasko, unikać gorących kąpieli. Nie bez znaczenia jest też zmniejszenie masy ciała do osiągnięcia prawidłowego wskaźnika BMI. W razie wątpliwości proszę odwiedzić lekarza rodzinnego