Opuchlizna po operacji tłuszczaka na plecach

witam 11/05 wyszedlem ze szpitala po operacji tluszczaka na plecach (okolice krzyza duzy okolo 20 cm)wszystko bylo ok mialem dwa dreny teraz mam jakby opuchniecie ktore rusza sie jak galaretka wizyta u hirurga za miesiac czy to opuchniecie jest normalne czy stosowac jakies oklady lub ucisk dziekuje

Witam. Tego typu zmiany mogą być wynikiem tworzącego sie stanu zapalnego. Plecy powinien obejrzeć lekarz podstawowej opieki zdrowotnej który zdecyduje o dalszym postepowaniu.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do lekarza nieco szybciej aby chirurg mógł ocenić co się dzieje. Doraźnie proponuje zastosowanie okladow z altactu.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Tego typu odczyn może utrzymywać się przez kilkanaście dni od zabiegu. W przypadku zauważenia niepokojących zmian proszę udać się na wizytę kontrolną do lekarza prowadzącego.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisany obrzęk może utrzymywać się nawet do kilkunastu dni po zabiegu. Jeśli jednak obrzęk będzie narastał, lub pojawią się jakiekolwiek inne niepokojące niepokojące objawy, konieczna będzie szybsza ocena specjalisty chirurga.

Radzę w tej sprawie udać się wcześniej do prowadzącego chirurga. Taki obrzęk z chełbotaniem ('ruszanie się jak galareta')w zakresie rany, blizny może świadczyć o zebraniu się płynu (krwiaka, zhemolizowanej krwi, płynu surowiczego) w zakresie loży po wyciętym tłuszczaku. Taki płyn musi zostać ewakuowany przez chirurga (najczęściej przez miejscowe nakłucie).

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, obrzęk może pojawić się po zabiegu operacyjnym i może utrzymywać się z reguły do 2 tygodni. Pomóc mogą zimne okłady i niewielki ucisk (w tym wypadku wystarczy leżenie na plecach. Ew. zaczerwienienie okolicy rany lub pojawienie się wydzieliny wymaga kontaktu z chirurgiem.