Osłabienie i duszności

Witam. Mój problem występuje od ok. 3 lat, ale ostatnio nasilił się. Nie potrafię się wyspać, albo nie mogę zasnąć, a nawet jak śpię 10 godzin, to i tak wstaję zmęczona. Jakiś czas temu przeszłam grypę żołądkową, schudłam 8 kilo i przez 2 lata nie przybrałam ani kilograma, dopiero od roku udaje mi się jakoś przybrać na wadzę (w tej chwili ważę 48 kg, mam 165cm wzrostu, 22 lata i jestem kobietą). Bardzo dużo jem, dlatego zadziwia mnie fakt, że nie tyje. Co jakiś czas jest mi niedobrze (ale to tylko uczucie, nie pojawiają się wymioty), szczególnie gdy jestem głodna, to robi mi się nie dobrze. Natomiast objaw, który najbardziej mnie martwi i przysparza problemu, to fakt, że robi mi się słabo. Zjem coś w domu, po godzinie wychodzę, przejdę kilka kroków i robi mi się słabo, duszno, muszę zjeść batonika i po chwili mi przechodzi. Ostatnio te objawy się nasiliły, pojawiają się coraz częściej. Czy może to być cukrzyca? Pozdrawiam, rybkasia

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przyczyn opisywanych przez Panią objawów może być wiele. Aby możliwe było postawienie rozpoznania, powinien zbadać Panią lekarz (najlepiej lekarz rodzinny), który zleci także odpowiednie badania. Powinna Pani wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, oznaczenie wskaźników stanu zapalnego (OB, CRP), stężenia poszczególnych elektrolitów we krwi, stężenie kreatyniny, lipidogram oraz koniecznie oznaczenie poziomu TSH i hormonów tarczycy. W następnej kolejności konieczne może być badanie kału w kierunku obecności pasożytów, a także inne analizy.

Oczywiście należy także zbadać poziom glukozy we krwi na czczo, który odpowie na Pani pytanie o ewentualne zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Objawy, które Pani opisuje, nie są jednak zbyt charakterystyczne dla cukrzycy. Wbrew pozorom poprawa samopoczucia i zmniejszenie osłabienia po spożyciu słodkiej przekąski nie wskazuje wcale na tę chorobę.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.