Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Lek. Jan Karol Cichecki
60 poziom zaufania

Witam,

pojęcie "osobowości depresyjnej" nie widnieje w obecnej, europejskiej klasyfikacji chorób psychicznych ICD-10. W USA zaburzenia osobowości klasyfikowano kiedyś (klasyfikacja DSM III) zgodnie z odpowiadającymi im zaburzeniami psychicznymi. Wyodrębniono więc m.in. osobowość cyklotymiczną wraz z jej podtypem - osobowością depresyjną. Obecnie uważa się, że układ cech tak pojmowanej "osobowości depresyjnej" jest w istocie poronną postacią depresji lub dystymii.

Dystymia jest zaburzeniem przewlekłym w czasie, jednakże rozpoznać ją można jedynie w przypadku braku zaostrzeń, spełniających kryteria epizodów depresyjnych lub zaburzeń depresyjnych nawracających. Warto te wszystkie czynniki wziąć pod uwagę przy stawianiu odpowiedniej diagnozy, dla której najodpowiedniejszym miejscem jest gabinet.

Najistotniejszą dla Pani informacją jest fakt, iż w przypadku mniejszego nasilenia objawów, warto zastanowić się nad wyborem psychoterapii jako preferowanej metody leczenia.

Pozdrawiam serdecznie

Pracuje jako psychiatra na Oddziale Klinicznym Szpitala Nowowiejskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy