Osobowość unikająca, niska samoocena i aspołeczność a niedoczynność tarczycy

Czy moja osobowość unikająca, niska samoocena, ponurość i aspołeczność mogą wynikać z niedoczynności tarczycy? Dopiero jako dorosła osoba dowiedziałam się, że jestem chora, a powyższe problemy towarzyszyły mi chyba od zawsze. Zastanawiam się, czy powinnam iść na terapię, czy czekać, aż leki na tarczycę zaczną działać. Jednak w towarzystwie osób, którym mogę ufać, jestem otwarta i wesoła, ale przy innych- sztywna, nie wiem, co powiedzieć. Czy tu pomoże endokrynolog, czy też psycholog? Dziękuję...

Witam serdecznie,
z niedoczynności tarczycy może typowo wynikać obniżony nastrój i tzw. napęd, natomiast już niska samoocena czy problemy w relacjach dotyczą zdecydowanie aspektu psychologicznego. Zdecydowanie zalecałabym rozpoczęcie terapii teraz i nie czekanie na zadziałanie leków na tarczyce, bo jakkolwiek funkcjonowanie tarczycy ma wpływ na taki ogólny napęd i nastrój, to sprawy relacji międzyludzkich, własnej samooceny, to rzeczy do rozwiązywania w terapii. Pozdrawiam.