Ostre zapalenie zatok a brak poprawy po lekach

Witam, mam 22 lata i choruję na ostre zapalenie zatok. Objawy to niewysoka gorączka lub stan podgorączkowy piszczenie w uszach, silny ból przy uszach, ból przy skroniach, ból zatok, duszności i odczuwalny ucisk na wysokości mostka, ból mięśni, mówię jakbym miała zatkany nos. Otrzymałam steryd Avamys który biorę od 3 tygodni, lecz nie czuję poprawy. Nadal czuję ból, jestem otępiała. Czy powinnam zmienić lekarza? Byłam już 2 razy i w ciągu 2 wizyt otrzymałam 3 recepty a wcale nie czuję poprawy.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Chociaż u 40% chorych na ostre ZZP choroba ustępuje samoistnie, leczenie przeciwbakteryjne jest wskazane w każdym przypadku prawidłowo rozpoznanego ostrego Chorych zwykle leczy się empirycznie, ponieważ uzyskanie wydzieliny z zatoki do badania mikrobiologicznego jest zabiegiem inwazyjnym (nakłucie zatoki) i dlatego nie wykonuje się go rutynowo w gabinecie lekarza pierwszego kontaktu.Skuteczne leczenie przeciwbakteryjne nie tylko zmniejsza ryzyko powikłań, ale również – dzięki szybszej eliminacji chorobotwórczych bakterii, przyspieszeniu ustępowania obrzęku tkanek oraz przywróceniu sprawnego drenażu i wentylacji zatok przynosowych – zapobiega rozwojowi przewlekłego BZZP.