Otępienie alkoholowe i zanik płatów mózgowych

Witam.Mam pytanie,moj tato choruje na otepienie ankoholowe.Ma zanik płatow mózgowych,nie dotlenienie nie dokrwienie mózgu oraz miazdzyce,w związku z taką choroba został nie pełnosprawny czyli załatwia sie w pampersa,trzeba mu mielic jedzenie oraz nie mówi.Około miesiaca temu mama zadzwoniła na pogotowie ponieważ zaczął gorączkować i gołym okiem było widać że coś go boli.Po wyjściu ze szpitala wrócił z nie dowładem lewej ręki i nogi.Lekarz zmienił mu lek na Orizon.możliwy bezwład po tym leku?

Piotr Jurczyk

Witam. Substancją czynną Orizonu jest risperidon - lek neuroleptyczny, działający głównie na sferę psychiczną, ale także na funkcje ruchowe. Wśród działań niepożądanych leku wymienia się kilka potencjalnych przyczyn niedowładu np. incydenty mózgowo-naczyniowe i objawy pozapiramidowe. Polecam wnikliwe badanie lekarza neurologa (charakter, stopień ew. niedowładu itd.) w celu poszukiwania przyczyny stanu Taty. Pozdrawiam.