Otyłość brzuszna u 15-latki

Moja siostra ma 15 lat ma 160 wzrostu i waży 54 kg,chce schudnąć.Nie wie czy jej waga jest prawidłowa? Co ma zrobić żeby nie miała "tłustego brzuszka" który czasem wyglada jakby miała piłkę w brzuchu głupio to brzmi ale nie wiem jak mam to okreslić.

Witam,

Masa ciała Pani siostry jest jak najbardziej prawidłowa. "Tłusty brzuszek" jest może kwestią brzucha, który jest wypełniony gazami w wyniku np nietolerancji laktozy, albo spożywania produktów wzdymających takich jak: kapusta, kalafior, brokuły, fasola, śliwki, gruszki. Przyczyną jak to Pani określiła piłki mogą też być napoje gazowane.

Tak waga przy podanym wzroście jest prawidłowa wg wskaźnika BMI. Natomiast nie to jest najważniejsze. Zależy jaki jest skład poszczególnych struktur, tzn. ile Pani siostra posiada tkanki tłuszczowej a ile mięśniowej. To jest do sprawdzenia na tzw. analizatorach dostępnych i dietetyków, i siłowniach. Aby zgubić "piłeczkę" z brzuszka potrzeba jest dyscyplina i w odżywianiu i w aktywności fizycznej. Trzeba postawić na regularną pracę, która powinna przynosić zauważalne efekty. Waga może być taka sama, ale ulegnie spaleniu tkanka tłuszczowa, a wypracują się mięśnie i brzuch będzie wyglądał znacznie lepiej ;-) Czego życzę, pozdrawiam.

Witam,
BMI wynosi 21 – masa ciała jest prawidłowa.
Problem „dużego” brzucha dotyczy wielu szczupłych osób i najczęściej wynika z dwóch przyczyn: z nieprawidłowej postawy czyli zgarbienia, przez co brzuch wydaje się wydęty oraz zbyt słabych mięśni brzucha. Przyczyna może też leżeć w problemach jelitowych, aby im zapobiegać należy spożywać więcej błonnika pokarmowego, warzywa, owoce, zrezygnować z napojów gazowanych, produktów wzdymających (np. kapusty).
Zalecam przede wszystkim ćwiczenia mięśni pleców i brzucha. Gotowe zestawy skutecznych ćwiczeń dostępne są w wielu miejscach w internecie, a także w prasie. Najważniejsza jest konsekwencja w wykonywaniu ćwiczeń. Najefektywniej jest ćwiczyć 5 razy w tygodniu, tak aby mięśnie mogły odpocząć. Pamiętać też należy o trzymaniu prawidłowej, wyprostowanej postawy.
Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Waga Pani siostry jest jak najbardziej w normie. Należało by jeszcze sprawdzić skład ciała a mianowicie ilość tkanki tłuszczowej oraz zgromadzonej w organizmie wody.

Problemy z brzuchem mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, a mianowicie:
zbyt mała lub zbyt duża ilość spożywanego błonnika,
duża ilość gazowanych płynów,
spożywaniem warzyw typu: fasola, brokuły, kapusta, brukselki, cebula, karczochy, szparagi
niektóre osoby źle reagują na: mleko i produkty mleczne takie jak ser, lody czy pokarm na bazie laktozy jak chleb, płatki

Zalecam wspomóc pracę żołądka za pomocą następujących ziół:

kminek,
koper włoski
mięta,
pietruszka,
bazylia,
majeranek,
tymianek.
Należy zadbać o odpowiednią ilość wypijanej czystej wody mineralnej w ciągu dnia(1,5-2l/dzień) oraz o 2łyżki oliwy z oliwek dziennie.

Aby pobudzić perystaltykę jelit i utrzymać odpowiednie napięcie mięśni należny również zadbać o aktywność fizyczną w ciągu dnia. Codzienny spacer i seria ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha przed pójściem spać pomogą zmniejszyć centymetry w obrębie pasa.

Powodzenia
w razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Mgr Joanna Wasiluk